Footer Link Satın Alma Kıstasları

footer link satın almak ciddi bir iştir.  Çünkü aslında bir tek sayfadan link alınıyormuş gibi görünse dahi durum görünenden farklıdır. footer link satın alınan bir sitenin Google’da çok sayıda index’e sahip olması mümkündür. Böyle bir durumda bu indexlerdeki sitelerden de link alınmış gibi görünmektedir. Google algoritmalarını geliştirmesiyle ilk olarak çok fazla linke sahip olan böyle bir siteyi üst sıralayarak yerleştirmemektedir. Bunu yapmadan önce bu sayfayı riskli bir sayfa gibi değerlendirmektedir.

Footer link yukarıda da bahsettiğimiz üzere internet sitelerinde en alt kısımda bulunan linklere denmektedir. Buraya eklenecek herhangi bir dış bağlantı Footer Link olarak geçmektedir. footer link satın almak genel anlamda yararlıdır ama benzer sitelerden alındığı takdirde bu yarardan söz edilebilir. Bir internet sitesinin footer linkinde yer almak, yer aldığınız internet sitesine her arama motoru botu geldiğinde sizin internet sitenize de gelmesi ve o internet sitesinin sizin internet sitenizi önermiş olarak algılanması demektir.

Footer Link Nedir?

Footer link, web sitelerinin en altında yer alan “

” alanı içerisinde yer alan farklı bir siteye yönlendirme yapılan linklerdir. Sitenin Footer kısmı, çoğunlukla tüm sayfalar için sabittir. Bu durum pek çok sitede header alanı için de geçerlidir. Siteye ait künye bilgileri (firma ismi, adres, telefon vb.), site içindeki önemli alanların bağlantıları gibi veriler bu kısımda yer alır. Statik bir alan olduğundan, buradaki linkler site içerisindeki tüm sayfalardan verilen bağlantılar gibi görünür. Web sitesinin dışında Footer alanında verilen bir link, site içerisindeki tüm sayfalardan dışarıya bağlantı olarak gideceğinden, yeni algoritmalar bakımından sakıncalıdır. Google bir siteden çok sayıda bağlantı almanızı “spam” olarak işaretleyebilir ki, bu durumda ceza almanız muhtemeldir. Bu nedenle footer link satın alırken çok dikkatli olmalı, ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bunu uzmanlara bırakmalısınız.

 

Footer Link Backlink midir?

Arama motorları, SEO Optimizasyonu için onlarca tekniği bünyesinde barındıran kapsamlı çalışmalar geçekleştirmektedir. Bu çalışmalar; backlink, footer backlink, sidebar backlink, forum backlink’tir. Backlink çeşitlerinden biri olan footer backlink tanım itibariyle sitelerin alt kısmından çıkışı yapılan linkleri kapsamaktadır. Footer link backlink midir? Sorusu akıllara gelmektedir. 

Tek bir sayfadan footer link satın alımı yapılıyor gibi görünmektedir. Fakat herhangi bir sitenin altından sitenize yapılacak link çıkışları link aldığınız sitenin arama motorları üzerindeki indexleri sayısınca backlink kazanmanıza neden olmaktadır.Sitenin tüm indexli sayfalarının link çıkışı yapması nedeniyle birden fazla siteden bu tarz bir link alındığında doğal olmayan bağlantılarla Arama motorları dikkatini üzerinize çekersiniz.

Nofollow ya da Dofollow olarak kullanılan backlink çeşidinin dikkatli kullanılması gerekmektedir. Footer link backlink midir? Sorusu Kurumsal SEO çalışmalarında da sıklıkla kullanılan yöntem doğru kullanıldığında birçok fayda sağlamaktadır.  İlk etapta güzel sonuçlarla karşılaştırsa dahi kalıcı sonuçlardan uzak kalmaktadır. Bu bağlamda seo yöntemleri arasında en son tercih edilecek yönetem olmaktadır.

Footer Link Almak Faydalı mı?

Arama motorlarının eski algoritmalarında en fazla backlinke sahip olan web sitesi arama sonuçlarında daha üst sıralarda bulunmaktaydı. Fakat güncellenen algoritmalarla birlikte site içeriği, mobil uyumluluk gibi kriterler de işin içerisine girdiğinde en fazla backlinke sahip olan web site üst sıralarda görünmektedir.

Kaliteli ve güncel backlinke sahip olan, içeriği kaliteli olan web siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterilmektedir. Fakat benzer sitelerden alınan backlink’ler yararlı olmaktadır. Alınan footer linkin süresi uzun olması gerekmektedir. footer link satın alırken sorulması gereken sorular:

 • Siteler aynı sunucuda mı barındırılıyor?
 • İçerik yönünden ortak bir yön bulunmakta mı?
 • Alt sayfaların kalitesi düşük mü?
 • Link alınan site cezalı mı?
 • Çok fazla link çıkışı var mı?
 • Sosyal medya başarısı nasıldır?

Footer Link’in SEO Sistematiğindeki Yeri

Web sayfasının altında yer alan link olarak adlandırılmaktadır. Footer link genellikle ana sayfa ile alakalı olan başka sitelerin linklerinden oluşmaktadır.  footer link satın alarak seo çalışması yapabilirsiniz. Footer linklerin SEO’ya etkileri şu şekildedir: 

 • Footer link kullanımın SEO çalışmalarını desteklemesi için öncelikle birkaç ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir. Web sayfalarında gerçekleştirilen seo uygulamasının amacı bulunmaktadır. Google içerisinde yüksek sıralara ulaşabilmek ve trafik kazanmaktır. İnternet kullanıcılarının keşfetmesi de seo çalışmalarınızı destekleyici olmaktadır. 
 • Dahili bağlantı yapısı, SEO için ve ayrıca kullanıcıların web sitenizde doğal bir şekilde gezinmesine yardımcı olmak için çok önemli olmaktadır.
 • Alt bilgi bağlantıları, site çapında bağlantılar veya başka bir adla standart bağlantılar olarak kabul edilmektedir.
 • Bu tür bağlantılar, bir web sitesinin hemen hemen her sayfasında görünen bağlantılara denilmektedir. Bu tür bağlantılar normalde üstbilgi bağlantıları, altbilgi bağlantıları veya bir web sitesinin kenarlarında görünen bağlantılardır. Peki footer link SEO nasıl etkiler?
 • Arama motorlarında, alt bilgi bağlantılarını yalnızca SEO amacıyla mı eklediğinizi veya son kullanıcılara gezinme sürecinde yardımcı olmak için var olup olmadıklarını anlamak istemektedir.
 • Arama motorları, bu bağlantıların kullanıcıların web sitenizde gezinmesine yardımcı olmak için eklendiğini belirlemektedir. Bunlar olumlu bir öğe olarak kabul edilir. Arama motorları bu bağlantıları taramaktadır. Bu bağlantılar SEO amacıyla eklenirse arama motorları gözünde olumsuz ve kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz bir şey olarak görülmektedir.

Footer Backlink Almak Zararlı mıdır?

footer backlink satın almak faydaları kadar ciddi zararları olabilen bir uygulamadır. Sitenize gelen bağlantıların sitenizle ilişkili olması gerektiğinden, gelen bağlantının yer aldığı sayfanın sizin sitenizle bağlantılı olması gerekir. Footer linkler, statik bir footer alanından gelen bağlantılardır. Bir sitenin tüm sayfaları sizinle alakalı olmayabilir ancak footer tüm sayfaların altında yer alacağından, istemeseniz de tarama esnasında birden çok sayfadan link alabilirsiniz. Hatta statik footer linklerin tamamı böyledir denebilir. Bu durumda sitenize ilgili veya ilgisiz çok kaynaktan link almış olursunuz.

İlgisiz kaynak durumunun yanı sıra, tek bir siteden yüzlerce bağlantı almak riski de yine footer linklerin doğası gereğidir. Sayfanın altında ve tüm sayfalara entegre olarak gelen bu bağlantılar, sitede yer alan tüm dinamik sayfaları sizin sitenize bağlayacaktır. Bu durumda, Google’ın hiç de hoşlanmadığı bir backlink sistematiğiniz ortaya çıkacaktır. Bir cümle ile özetlemek gerekirse ilgisiz kaynaklardan alınan footer link, faydasından çok zararı olan bir uygulamadır. Bu gibi linkleri almak yerine, bir sitenin footer kısmına sadece marka isminizi yazmanız daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Geçmişte kullanılan backlink stratejilerinin artık bir anlamı olmadığını unutmamak, buna göre daha az link, daha nitelikli içerik yöntemini benimsemek gereklidir.  footer link satın alarak bu açığı kapatabilirsiniz.

Footer’dan link vermek sıralamanıza etki eder mi?

Footer, web sitesinin alt kısmındaki statik alandır ve normal koşullarda bu statik alan web sitesinin içerisindeki tüm sayfalarda yer alır. Bir web sitesinin Footer kısmında, bir başka sitesinin linkinin yer alması, hedef sitenin, kaynak sitenin her sayfasında yer alması demektir. Bu çapraşık olarak binlerce sayfadan link almak demektir. Sitenin kendi iç sayfalarına buradan link alması bir sorun değilken, bir başka sitenin linkinin burada yayınlanması çok ciddi bir sorundur. Google, bir siteden çok sayıda link alma durumunu şüpheli sayar ve indeksten çıkarır. Aynı durum tersi biçimde linki veren site için de geçerlidir. Link veren site şüpheli hale gelebilir. Bu yüzden footer link satın alırken bu hususlara dikkat etmek gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir